Płaskostopie poprzeczno-podłużne model L…

Wkładki ortopedyczne Płaskostopie poprzeczno-podłużne model LWF
Wkładki ortopedyczne Płaskostopie poprzeczno-podłużne model LWF

PŁASKOSTOPIE POPRZECZNO-PODŁUZNE model LWF Wkładka LWF jest wąska, ultra cienka, lekka i wysoce elastyczna. Technologia wykonania pozwala użyć wkładkę do obuwia każdego rodzaju, szpilki, czółenka oraz lekkie czy też eleganckie obuwie męskie. Dostępne...

Czytaj więcej

Płaskostopie poprzeczno-podłużne model W…

Wkładki ortopedyczne Płaskostopie poprzeczno-podłużne model WS
Wkładki ortopedyczne Płaskostopie poprzeczno-podłużne model WS

PŁASKOSTOPIE POPRZECZNO-PODŁUŻNE model WS Płaskostopie poprzeczno-podłużne to zjawisko kiedy oba rodzaje płaskostopia występują łącznie. Dostępne w rozmiarach 35-48. W wersji kolorystycznej oraz w wersji z pokryciem mikrofazą lub naturalną skórą koźlęcą perforowaną oraz...

Czytaj więcej

Płaskostopie – typy

  1. Płaskostopie poprzeczne jest częstą wadą stóp. Nie jest traktowane, jako problem zdrowotny, dopóki nie towarzyszą mu dolegliwości bólowe. Natomiast za chorobę uważa się metatarsalgię, czyli piekący ból pod głowami śródstopia oraz zmiany zwyrodnieniowo-zapalne nerwów przebiegające pomiędzy kośćmi śródstopia.
  2. Płaskostopie podłużne spowodowane jest osłabieniem długich mięśni stopy, niewydolnością aparatu więzadłowo-mięśniowego, a również brakiem ruchu, nadwagą, pracą stojącą lub nieprawidłowym obuwiem. W skutek tego wszystkiego stopa nasza nie ma właściwego wewnętrznego sklepienia. Łatwo to rozpoznać po stanie noszonego obuwia, czego efektem jest ścięta wewnętrzna część podeszwy. Przy stopie koślawo – płaskiej, czyli płaskostopiu podłużnym funkcja amortyzacji wstrząsów jest zaburzona, dlatego też stopa bardzo szybko się męczy, pojawia się obrzęk oraz nieprzyjemny ból w jej obrębie, który dotyka również łydek, kolan i bioder.
  3. Płaskostopie poprzeczno-podłużne to zjawisko, kiedy oba rodzaje płaskostopia występują łącznie. Efektem końcowym jest zmniejszenie elastyczności stopy, bóle łydek, chód staje się kołyszący i szybko następuje zmęczenie. Płaskostopie bywa przyczyną wielu innych dolegliwości – od bólu głowy, aż po problemy z kręgosłupem.

Płaskostopie: wada nabyta czy wrodzona?

Wrodzona wiotkość więzadeł i torebek stawowych, jednak płaskostopie poprzeczne bardzo często jest nabyte. Charakterystyczne objawy zewnętrzne to modzele (nadmiernie zrogowaciały naskórek powstający w wyniku długo trwającego ucisku), haluksy oraz koślawe paluchy.

Leczenie nieprawidłowości polega na regularnych ćwiczeniach i gimnastyce stóp oraz noszeniu wkładek ortopedycznych. Niekiedy jednak przy poważnym zdeformowaniu stopy konieczna jest operacja.
Dodatkowo pamiętajmy o profilaktyce – należy unikać nadwagi oraz dbać o dobrą kondycję fizyczną.
Zawsze kierujmy się zasadą: but jest dla stopy, a nie stopa dla buta.

 

25 LAT DOŚWIADCZENIA

POZWÓL ZADBAĆ O SWOJE ZDROWIE